skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Özgecan Aslan Parkı Ve Anıt Heykeli Açılış Konuşması

Sayın Selvi Kılıçdaroğlu,
Saygıdeğer partililerimiz
Değerli Konuklar
Ve Özgecanımızın sevgili babası…

Sizi çok büyük bir acıya ortak olmaya davet ettik. Bu acıyı paylaşmak ve bir daha yaşanmamasını haykırmak için çağırdık.
Nazım’ın dediği gibi “Sanki hiç yaşanmamış gibi ölen” bütün kadınlarımız için bir büyük isyanı haykırmak ve Özgecan’ı bir kez daha bağrımıza basmak için buradayız.

Değerli Konuklar
Şuan Cumhuriyetin Çankaya’sındasınız. Büyük Atatürk’ün kadınlarımızın eşit ve özgür olması için bütün adımları attığı Çankaya’da…
Şöyle diyor Büyük Atatürk;
“İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?”
Ancak bugün kadını erkekle eşit görmeyen, onu yaşamdan koparan bir zihniyetle karşı karşıyayız.

Değerli Konuklar
Türkiye’de neredeyse her gün annemiz, ablamız, eşimiz, çocuğumuz olan kadınlarımızın erkek şiddetine maruz kalarak öldürülüşüne şahit oluyoruz. Bu yüzden bugün burada sadece Özgecan Aslan parkının açılışı için değil, şiddete maruz kalarak öldürülen bütün kadınlarımızı anmak için toplandık. Türkiye’de sadece son 12 yılda 5 bin 324 kadın katledilmiş ve kadına yönelik şiddet korkunç bir boyuta ulaşmıştır. Kadına yönelik şiddet şu an içinde bulunduğumuz toplumun en büyük sorunlarından birisi haline gelmiştir. Ülkede “namus” ve “ahlak” adı altında türlü bahanelerle erkek şiddetini meşrulaştırmaya çalışan bir zihniyet vardır. Bu zihniyet hamilelerin sokağa çıkmasının edepsizlik olduğunu söyleyen, 9 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mümkündür diyen zihniyettir. Biliyoruz ki Özgecan Aslan cinayeti sıradan bir olay değil, bahsedilen bu zihniyetin yansımasıdır.

Değerli Konuklar;
Parkımızı ve anıtımızı daha 19 yaşında acı bir şekilde öldürülen Özgecanımızın adının yaşaması için açıyoruz. İnanıyorum ki Özgecanın adı bu parktaki ağaçlarla, kuşlarla beraber nefes alacak, yaşayacak. En büyük temennim anıtımızın bu ülkede katledilen kadınların unutulmadığını göstermesidir. Biz istiyoruz ki başka Özgecan’ın ülkeyi kasıp kavuran acısı son olsun, başka acılar yaşanmasın. 19 yaşında gencecik kadınların gelecekleri söndürülmesin. O yüzden bugün açılışını yaptığımız parkımız hepimize kadınlarımızın değerini bir kere daha hatırlatmasını diliyorum. Hepimiz yaşanan acı olayların sorumluluğuyla hareket etmeli ve bu düzenin değiştirilmesi için ne yapmamız gerektiğini sorgulamalıyız.

Değerli Konuklar;
Çankaya Belediyesi olarak biliyoruz ve söylüyoruz ki; “özgürlük kadınların ellerinden yükselir.” Türkiye’de kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin her zaman takipçisi olacağımızı asla unutmayın. Erkek şiddetini meşrulaştıran anlayışın ve uygulamaların her şekilde karşısında duracağız. Kadını ev hayatına hapsetmek isteyen, ikinci sınıf vatandaş olarak gören zihniyete asla geçit vermeyeceğiz. Bu konuda kamuoyu yaratılması, sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışılması için elimizden gelenin fazlasını yapacağımıza söz veriyorum.

Değerli Konuklar;
Kadınlar konusunda bizim bütün belediyelerden daha büyük bir sorumluluğumuz var. Çünkü biz Cumhuriyetin, Atatürk’ün Çankayasıyız ve örnek olmak zorundayız. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz.
Yarın, 50’ye yakın sivil toplum örgütü işbirliği içinde hazırladığı, “Eğitim”, “İstihdam”, “Şiddet”, “Sağlık”, “Katılım” ve “Kentsel Hizmetler” başlıklarını içeren “Yerel Eşitlik Eylem Planı”nı açıklıyoruz. Bu eylem planı bütün ülkeye örnek olacak.
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda ilk mor bayrağı kazanan belediyeyiz. Kadın Dayanışma Merkezi ile şiddet gören veya şiddet görme riski bulunan bütün kadınlarımıza sahip çıkıyoruz. Kadınlarımıza okuma yazma kurslarından istihdama, psikolojik danışmanlıktan masal odalarına kadar yaşamın her alanında rahat etmeleri, eşit ve özgür bir biçimde yaşama katılmaları için mücadele ediyoruz.

Değerli Konuklar;
Heykeltıraş Aykut Öz’e yaptığı anıt için teşekkür ediyorum. Anıttaki el figürü dikkatinizi çekmiştir. Aklıma Can Yücel’in dizeleri geldi:
“Gökte bir yıldız kayarsa eğer,
Sen yıldızı tut çocuk…
Umut dile,
Sevgi dile,
Barış dile.”
O mübarek elleriyle hayatı var eden kadınlarımızın umut, sevgi ve barış için yaşamasını diliyor;
Ülkemizdeki kadınların isimlerinin parklara acı olaylar sonucu değil, başarıları ve mücadeleleriyle verilmesi umuduyla hepinize en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Back To Top