skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Rekor Oyla Seçilen Çankaya Belediye Başkanından Iddialı Açıklamalar, Mert Taşçilar, Www.odatv.com 14.02.2019

2014 seçimlerinde rekor kırarak yüzde 64.8’lik oy oranı yakalayan CHP’li Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen 31 Mart seçimleri için de iddialı açıklamalar yaptı…

2014 seçimlerinde rekor kırarak yüzde 64.8’lik oy oranı yakalayan CHP’li Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen 31 Mart seçimleri için de iddialı açıklamalar yaptı.

Taşdelen, internet medyası temsilcileriyle bir araya geldi. Odatv’nin de yer aldığı toplantıda Taşdelen, CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi adayı Mansur Yavaş’ın seçimleri “en az” 4 puan farkla kazanacağını dile getirdi.

Alper Taşdelen, Çankaya Bademlidere’de etap etap kurulması planlanan yeni Atatürk Orman Çiftliği’nin büyüklüğünün de 750 dönüm olduğunu açıkladı. Taşdelen, “AOÇ yağmalandı, Ankara’nın ciğerlerinden biri söküldü. Buna karşın 750 dönümlük yeni bir AOÇ’yi Ankara’ya kazandıracağız. Oradaki işlevlerine bakarak bu parkı projelendiriyoruz. Etap etap önümüzdeki 5 yıl bu parkı yapacağız. Ankara’nın en büyük parkını yine Ankara Büyükşehir Belediyesi değil biz yapacağız” ifadelerini kullandı.

İşte Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in yerel ve genel siyaset üzerine öne çıkan sözleri:

– Geçtiğimiz beş yılda Çankaya Belediyesi tarihinin en büyük yatırım programını hayata geçirdik. Bir kuruş belediyeyi borçlandırmadık, bir kuruş kredi çekmedik. Gelirleri yüzde 35 artırdık, giderleri yüzde 28 kıstık.

– AKP ranta ve kentleri yağmalayamaya dayalı olan AKP belediyeciliğine karşı biz en kıymetli arsalarımıza bu tesisleri yaptık. AKP belediyeciliğinin tam zıttı olan kamu yararını, kamu çıkarını gözeten yerlere yaptık. En kıymetli arsalarını satmak yerine halk için tesisler yapan bir anlayışı hakim kıldık.

– Okullar Milli Eğitim Bakanlığına bağlıdır devlet okulları ve okulların tadilatından MEB sorumludur. Biz okullar oraya bağlıdır demeden geçtiğimiz beş yılda Çankaya’daki tüm okulların tadilatını tamiratını yaptık. 34 milyon 600 bin lira harcadık buna.

– İddialı olduğumuz bir konu da kreşlerimizdir. 7 yeni kreş açtık 5 yılda. Toplam 12 kreş oldu. İddia ediyorum, Türkiye’nin en güzel kreşleridir. Eğitimi de en iyi veren kreşlerdir. 1600 çocuğumuz var. Türkiye’nin en büyük kreş kamu işleticisi durumundayız.

– Zübeyde Hanım sosyal tesisini açtık. Düğün salonu vs. var içinde. Ankara’daki bir belediyeye ait en büyük sosyal tesistir. 6 yeni pazar yeri yaptık. 6 yenibahar evi yaptık emeklilerimizin gitmesi için. Emekli lokali diyeceğimiz, millet kıraathanesi diyorlar, biz kek vermiyoruz sadece, zaten bunu yapmıştık. Erdal İnönü kapalı yüzme havuzunu açtık, bu ilkti. Yeni dönem iki tane açacağız. Çiğdem’deki havuzun inşaatı devam ediyor. Bülent Ecevit, buz pateni sporları salonunu açtık. Bu da bir ilktir.

– Geçtiğimiz hafta Meclis’ten kararı çıktı, protokolü imzalayacağız. Eğitimde Finlandiya modelini hayata geçirmeye çalışıyoruz. Kreşlerimizde benzer şeyler yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalıyoruz. İlkokul 4’üncü sınıftaki çocuklarımızın beden eğitimi dersini bu yüzme havuzlarında yapacağız. Okullarından biz servislere alacağız. Havuzlarımıza götüreceğiz. Dersleri eğitmenlerimizle biz vereceğiz ve okullarına biz bırakacağız. Bu da Türkiye’de bir ilk olacak.

– Geçtiğimiz beş yıl hayatın her alanında olmaya çalıştık. Bizim belediyecilik anlayışımızla hayata bir pencereden bakan değil hayatın kendisi olan anlayışı benimsiyoruz. Siyasi düşüncesi kökeni ne olursa olsun kimseyi ayrıştırmadan bu hizmetleri götürüyoruz, AKP’den ayrıştığımız yer de bu. AKP Belediyesi olsaydı AVM’leri rezidansları görürdünüz bu hizmetlerin yerinde. Kenti yağmalamaya dönük her türlü girişimle mücadele ettik.

– Çıkan bütün kentsel dönüşüm kararlarına dava açtık ve yüzde 90’ın üzerindekini iptal ettirdik. Ya gecekondu ıslah bölgesi ya da afet bölgesi olacak kentsel dönüşüm için. Emsal bazında imar artışlarına açtığımız dava sayısı 250’nin üzerindedir.  Eğer biz bu mücadeleyi yapmasaydık “kentlere ihanet ettik” diye şikayet ediyorlar ya, biz bu mücadeleyi vermeseydik ihanetleri katmerlenmiş olacaktı.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ADAK VE AŞEVİ YAPACAĞIZ

-Ankara’nın en büyük gençlik merkezi ve kütüphanesini yapacağız. Belediyenin (Maltepe’deki) AVM işletmek gibi bir görevi yoktur. 22 bin 600 metrekare kapalı alanı var burasının.  Milli Kütüphane de gitti. O ihtiyacı biz karşılayacağız. Atatürk Kültür Merkezini hizmete açacağız. Buraya Viyana Filarmoni Orkestrası gelip konser verebilecek seviyede bir yer olacak.

– Kurtuluş Savaş Müzesi açacağız. Her kentte vardır ama Ankara’da bu yok. Biz istiyoruz ki teknolojiyi de kullanalım, 4 boyutlu, Kurtuluş Savaşını gerçekten yaşayacağınız bir müze olsun. Hologram, koku vs. de olacak.

– Hükümetin ya da büyükşehirin yapmadığı her şeyi Çankaya Belediyesi olarak biz yapacağız. Mansur Bey Ankara’yı alacağı için o da Ankara’da geçen dönemlerde yapılmayanları yapacaktır. 8 Yeni Çankaya evi açacağız. 5 tane bahar evi açacağız. 4 yeni kreş, iki yeni yüzme havuzu, iki yeni Pazar yeri açacağız. Bir Engelli Sosyal Merkezi yapacağız Balgat’ta.

– Bir ilktir bir adak ve aşevi tesisi yapacağız. Geliri düşük yurttaşlarımıza düzenli olarak yemek dağıtmak istiyoruz. Vatandaşlarımız adak adarlar, adadığı adağı nerede kesecek? Adak ve aşevi tesisi beraber. Yanına mescidini de yapacağız. Adağını kesecek, aşevine bağışlayacak. Günde 5 bin kişiye yemek dağıtmayı planlıyoruz. Belediye olarak biz de yemek konusunda malzemeleri karşılayacağız. 50 yeni park yapacağız. Sosyal belediyeciliğe devam edeceğiz

HÜKÜMET ANKARA’YI SEVMİYOR

– Cumhuriyet ile bir rövanş içinde oldukları ve Ankara’yı değil İstanbul’u sevdikleri için her yeri boşalttılar. Hükümet Ankara’yı sevmiyor. Onlar Ankara’nın İstanbul’a dönüşünü seviyor ve Ankara’nın içini boşalttılar. Ankara geçtiğimiz 25 yıl boyunca ve hükümetin 18 yılı boyunca hükümetin Ankara’ya yaptığı bir şeyi gösteremezsiniz. El insaf biz 21’inci yüzyılda yaşıyoruz sen tamamladığın şu kısa Çayyolu metrosuyla yıllardır yılan hikayesine dönmüş iki metro hattını söylersen bu hizmet değil bu utanç! Bunu Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tamamlamaması beceriksizliği, Gökçek döneminde bir metro yapılamaması utançtır! Bir fiyaskodur.

– Hükümetin Ankara’ya yaptığı bir şey söyleyin. Bir stadı yoktu bu kentin. 19 Mayıs stadını yıkıp yerine bir stat yapamadılar. Eryaman’daki yeni tamamlandı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konser salonu 15 yıldır öyle duruyor. Çünkü Ankara’yı çünkü Cumhuriyeti sevmiyorlar.

– Saraçoğlu Mahallesi’nde biz Çankaya Belediyesi olarak şöyle bir talebimiz oldu tutarlı ve kararlı. Biz göreve geldiğimizde Abudullah Gül Cumhurbaşkanı idi, bu mahalle için ona da gitmişim, dönemin bakanlarına da gittim, hep şunu söyledim; “Saraçoğlu Mahallesini yıktırtmayız çünkü bu Cumhuriyet mirası” dedim. Saraçoğlu talebimiz şu oldu, tek bir bina yıkılmadan, tek bir ağaç kesmeden restore edilmeli diye talebimiz oldu. Şu anda ihaleye çıktılar, Maliye ve Çevre Şehircilik Bakanlığı beraber Emlak Konut da var. Kabul edilen projede gerçekten hiçbir bina yıkılmıyor, hiçbir ağaç kesilmiyor ve Saraçoğlu mahallesi olduğu gibi restore ediliyor. Ama tabii bunu iyi takip etmek lazım. Saraçoğlu’nu koruyacağız.

YENİ BİR REKOR KIRACAĞIZ

– 2014 seçiminde yüzde 64 oy almıştık bu bir rekordu Çankaya’da. CHP’nin genelde ve yerelde aldığı en yüksek oydu. Ben bu seçimde yeni bir rekor kıracağımıza inanıyorum. Çünkü normalde bize oy vermeyen AKP ve MHP seçmeninden de oy alacağımızı, çok sayıda seçmeni hizmetlerimizle kazandığımızı görüyorum. Yeni bir rekor kıracağız.

– Tanzim satışlarla ilgili… Hükümet, AK Parti her şeyde geriden geliyor. 1980 öncesi İzmir’de İhsan Alyanak, Çankaya Belediyesi babamın döneminde yapmıştı. Tanzim satışlar CHP’li Belediyeler tarafından yıllar önce yapıldı bunlar ancak hükümet tekrar ülkeyi tanzim satışlara muhtaç etti. Hükümetin ülkeyi buna muhtaç etmesinden dolayı bir ihtiyaç olarak gündeme gelmiştir. İzmir, Aydın, Eskişehir Büyükşehir belediyelerimiz kooperatifler kanalıyla bunu zaten yapıyor. Halktan koptukları için bıçak kemiğe dayandığında adım attıkları için hükümet geriden geliyor. CHP’li belediyeler bunu 80 öncesi yaptı, daha iyi uygulamaları da bugün yapıyor.

ANKARA’DA EN SEVMEDİĞİM ŞEY HAYATIN AVM’LERE SIKIŞMASIDIR

– Ankara’da en sevmediğim şey hayatın AVM’lere sıkışmasıdır. Çağdaş ülkelerde hayat sokaktadır. Yaya bölgeleri vardır. Dükkanlar, kitapevleri kafeler vardır. Bir anne bebek arabasıyla çok rahat gezebilir nefes alır. Çağdaş bölgelerde böyledir. Ankara bu anlamda gerçekten çok geride kaldı. Çoğu ilde bunlar var. Düzce’ye gidin. Gezersiniz, yaya bölgeleri var. Ordu’da var. Her ilde var ama Ankara’da yok. Neden? Çünkü Ankara geçtiğimiz 25 yıl yönetilmedi. Çağdaş bir kent olmaktan uzaklaştık. İzmir Caddesi, Konur, Karanfil, Yüksel Caddesi yayalaştırılmış, CHP’li belediyeler varken. Bunlar kırk sene önce uygulanmış. Eskiden bulvarda yürürdünüz. Şimdi kent kültüründen uzsaklaşıldı, yollar otoban, nefes alacak yürünecek yer yok.

– Tunalı Hilmi Caddesi normalde yaya bölgesi olması gerekirken gitti. Kuğulu Park’a alttan yol verdi, GOP’tan bütün trafiği oraya verdi. 7’inçci caddenin yayalaştırılması, onu ben gündeme getirdim. Mustafa Tuna’ya gittim. O da iyi yaklaştı, ama süreç akamete uğradı onun aday gösterilmemesiyle. Biz çağdaş bir kent yaratmak istiyoruz. Onun için 600 bin metrekare park yaptık dedim ya. Bunlar kentin ciğerleri. 66 dönüm.

– Dünyanın hiçbir yerinde AVM kent merkezinde olmaz kentin dışında olur. Kent merkezindeki esnafı bitirirsiniz çünkü merkezde olursa. AVM’yi kent merkezine yaptığında trafiği dağıtmanız gerekirken o trafiği kent merkezinde yoğunlaştırmış oluyorsunuz.  Mansur Bey geldiğinde bu kentin artık bir planı, kent anayasası olacak. 2050 yılında Ankara nereye doğru büyüyecek, sanayisi yerleşim alanları nerede olacak bunları bileceğiz.

– Plansızlığın çok açık örneği şehir hastaneleri. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar büyük hastaneler, kentin içinde yapılmaz. 700 yatağın üzerine çıkmıyor dünyada hastaneler bizdekiler 3 bin yataklı.

Back To Top