skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi Kadın Sığınmaevi’nde kalan kadınlar gelecekleri için örüyor, dikiyor, takı yapıyor.

Ürünleri Çankaya Belediyesinin sağladığı pazar yerlerinde satılan kadınlar, evlerde kullanılmayan her türlü kumaş, ip, boncuk gibi el işi malzemelerine talip.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen: “Şiddete uğrayan ve uğrama riski olan kadınların yanındayız, onların güçlenmesi için çalışıyoruz”

Çankaya Belediyesi Kadın Sığınmaevi’nde kalan kadınlar, kendileri için kurulan el emeği atölyesinde yoğun bir çalışma içinde. Daha önce ürettikleri, Çankaya Belediyesinin kadın el emeği için pazar yerlerinde kurduğu stantlarda tükenen kadınlar, yeni parti üretimin heyecanını yaşıyor.

Atölye şefleri Fadime Yıldırım eşliğinde, örgü ören, takı yapan, dikiş diken kadınlar, atölyenin kendilerine terapi merkezi gibi geldiğini söylüyor. Üretimlerinin satılmasının kendilerine çok büyük bir heyecan verdiğini belirten kadınlar, “İnsanların bizim yaptığımız şapkayı, kolyeyi, elbiseyi beğenmesi mutluluk verici. Bu satışlar bizlere çok büyük moral veriyor ve ekonomik destek sağlıyor. Bizler hayatımızın en kötü günlerinde bir arada üreterek yaşama tutunuyoruz” diyor.

Evlerde kullanılmayan her türlü iplik, kumaş, yün, boncuk, düğme gibi el işi malzemelerine, dikiş nakış makinelerine talip olduklarını söyleyen kadınlar, kendilerine ulaştırılan her türlü malzemeyi değerlendirdiklerini, hatta kullanılmayan takıları yeniden tasarlayarak başka bir takıya dönüştürebildiklerini belirtiyor.

“KADINLARIN YANINDAYIZ”

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, şiddetin olmadığı bir yaşam için çalışmakla birlikte, şiddete uğrayan ve uğrama riski olan kadınların yanında olduklarını belirtti. Kadınlara psikolojik, hukuki ve sosyal destek verdiklerini vurgulayan Taşdelen, “Kadın Sığınmaevimize yerleşen kadınlarımızın meslek sahibi olmaları, güçlenmeleri için çalışıyoruz” dedi.

Kadınlar ve onlarla birlikte kalan çocukları için sosyal etkinlikler de düzenlediklerini belirten Taşdelen, çocuklara yönelik bakım ve eğitim desteği verdiklerini de belirtti.

BAĞIŞLAR KADIN MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Kadınlar ve çocukları için 40 kişi kapasiteli sığınmaevinde, güvenli ve şiddetten uzak barınma olanağı sağlanıyor. Psikolojik ve hukuki destek verilen, bünyesinde okul öncesi çocuklar için kreş bulunduran sığınmaevinde kalan okul dönemi çocuklarının da eğitim almaları sağlanıyor.

Sığınmaevine yapılmak istenen bağışlar için Çankaya Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nü (458 89 00 / 3501) aramak yeterli oluyor.

Back To Top