skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen: “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Simon Bolivar’ı ve emperyalizme karşı mücadele etmiş bütün devrimcileri saygıyla selamlıyorum.”

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Güney Amerika halklarını dünya üzerinde en iyi anlayan halklardan birinin de Türk halkı olduğunu belirterek, “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Simon Bolivar’ı ve emperyalizme karşı mücadele etmiş bütün devrimcileri saygıyla selamlıyorum” dedi.

Çankaya Belediyesi, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti önderi Simon Bolivar’ın adını verdiği Sancak Mahallesindeki parkı yenileyerek vatandaşın hizmetine sundu. Parkın açılışında konuşan Taşdelen, Güney Amerika’nın emperyalizme karşı mücadelesini gerçekleştiren Simon Bolivar ismini Çankaya’da yaşatmanın büyük onur ve gurur olduğunu belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, şöyle konuştu:

“Türk halkı olarak Güney Amerika halklarını dünya üzerinde en iyi anlayan halklardan biriyiz. Çünkü sizin kahramanınızın adı Simon Bolivar bizim de Mustafa Kemal Atatürk. Emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesini veren Türk halkı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tıpkı sizlerin 200 yıl önce yaşadığınız süreci 100 yıl önce yaşadı ve Türkiye’nin her bir karış toprağında mücadele ederek bağımsızlığını kazandı. Bu anlamda ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Simon Bolivar’ı ve emperyalizme karşı mücadele etmiş bütün devrimcileri saygıyla selamlıyorum. Çankaya Belediyesi olarak bu güzel parkı yeniledik. Bu parkın her bir ağacında, her çiçeğinde Mustafa Kemal Atatürk’ü ve devrimcileri göreceğiz.”

Parkın açılışı dolayısıyla Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e teşekkür eden Venezuela’nın Türkiye Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, Simon Bolivar’ın 200 yıl önce başlattığı bağımsızlık hareketinin bir benzerini 100 sene önce Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, Venezuela Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, çeşitli ülkelerin büyükelçileri ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Simon Bolivar Parkı’nın açılışından sonra da parkın hemen yanında yer alan Venezuela Sokağı’nın da açılışı yapıldı.

Back To Top