skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Galeri Çankaya, Sivas Katliamının 24. yıldönümünde Çankaya Belediyesi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin desteğiyle açılan sanatçı Mehmet Özer’in fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Çankaya Belediyesi Galeri Çankaya, 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde yaşanan katliamın 24. yılında yaşanan olayların görüntülerinden oluşan sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sivas Katliamının tanığı fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer’in objektifinden günümüze taşınan karelerden oluşan “Hasretiniz Sel, Acınız Öfke, Öfkeniz İsyan Olsun” adlı sergisi etkinlikleri destekleyen kurum ve kuruluşların temsilcileri ve Sivas Katliamında ölenlerin yakınlarının katılımıyla açıldı. Sivas şehitlerinin anısına saygı duruşuyla başlayan açılışta bir konuşma yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, inançlarından dolayı insanların canının yakılmaması için adaletin yeniden tesis edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, ‘tekçi anlayışa karşı demokratik toplumun tesis edilmesi ve güçlendirilmesi için çalışmalıyız’ dedi.

Katılımcılara hitap eden sanatçı Özer ise yaptığı konuşmada katliamın bir gün öncesinin akşamında Şair Behçet Aysan’la aralarında geçen bir anıyı aktardı. Aysan’ın “Beyaz Bir Gemidir Ölüm” adlı şiirini seslendiren “Sen bu dizeleri okurken, ben belki başka bir şehirde ölürüm” dizesi izleyenleri duygulandırdı.

2 Temmuz Sivas Şehitlerini Anma etkinlikleri çağrısı yapılan sergi multivizyon gösterisi ile devam etti. Sergi, 5 Temmuz’a kadar görülebilecek.

Back To Top