skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, hayatını sokaktan topladığı atıklarla kazanan, sokak toplayıcılarına güvenceli bir gelecek sunmak için Türkiye’de ilk olan bir proje başlattı.

Türkiye genelinde bir milyona yakın, Ankara’da ise sayıları 150 bini bulan, sokak toplayıcılarının sorununa, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen çözüm üretti.
Çankaya Belediyesi Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirdi. Yaptığı çalışmalarla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve halkın takdirini toplamaya devam eden Çankaya Belediyesi, sokak toplayıcılarını kayıt dışı istihdamdan kurtarıyor.

Geliştirdiği projenin pilot uygulamasını Bahçelievler semtinde uygulamaya koyan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, bölgede çalışan sokak toplayıcılarını, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında belediye ile sözleşmesi olan firmanın çalışanı yaptı. Üniformalarıyla, araç takip sistemiyle izlenen, giydirilmiş araçları ile ambalaj atığı toplayan çalışanlar, Türkiye’nin ilk sigortalı sokak toplayıcısı oldu.

HERKES İNSANCA YAŞAMA HAKKINA SAHİP
İnsan odaklı hizmet anlayışı ile ülkenin önemli bir sorununa, Türkiye’nin en büyük ilçesi olarak çözüm üretme gayretinde olduklarını ifade eden Alper Taşdelen, “İnsanımız bir yandan geçimini sağlamaya çalışırken bir yandan da gelecek kaygısı yaşamamalı. Sokak toplayıcısı arkadaşlarımızın sigortalı olarak çalışması kendileri için de aileleri için de çok önemli. Biz herkesin insana yakışır yaşama hakkına sahip olduğunu düşünüyoruz. Sosyal demokrat belediyecilik bunu gerektirir. Biz de bu arkadaşlarımız için bir başlangıç yaptık. Projemizi zaman içerisinde daha da büyüteceğiz” diye konuştu.

Sokak toplayıcılarına yönelik çalışmalar öncesi Brezilya ve Meksika modellerini inceleyen Çankaya Belediyesi, var olan uygulamaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca çıkarılan kanun ve yönetmelik çerçevesinde uyarladı. Belediye, sokak toplayıcıları ile lisanslı toplayıcı firma arasında köprü görevini üstlenmiş oldu.

BAHÇELİEVLER ÖZELLİKLE SEÇİLDİ
İlk pilot bölge çalışması için Bahçelievler’i seçtiklerini belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Bahçelievler eğitim seviyesi yüksek ve çevre duyarlılığı vatandaşlarımızın ikamet ettiği bir semt. Yaptığımız çalışmanın olumlu-olumsuz geri dönüşünü sağlıklı bir şekilde alacağımızı düşünüyoruz” dedi. Taşdelen, pilot çalışmanın 6 ay boyunca devam edeceğini, bölgede olumlu sonuçlar alınması halinde çalışmanın genele yaygınlaştırılacağını kaydetti.

SOKAK TOPLAYICILARINA EĞİTİM VERİLDİ
Gayri sıhhi ortamlarda yaşayan sokak toplayıcıları, pilot bölge çalışmasına dahil edilmeden önce eğitime tabi tutuldu. İş güvenliği ve insan ilişkileri konusunda eğitim alan sokak toplayıcıları yaşama geçirilen proje ile hem güvenceli bir işe kavuşmuş oldular hem de çevre konusunda çok daha aktif bir çalışma modelinin parçası haline geldiler.

Back To Top