skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Taşdelen Atılım Üniversitesi’nde Mimar Adaylarla Buluştu

TAŞDELEN: KENTLERİ HALA FETHEDİYORUZ

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen Atılım Üniversitesi’nde genç mimarlarla buluştu. Taşdelen, “Biz hala kentleri fethediyoruz. Ganimetin bugünkü adı rant oldu. Bu mantık geçmişimizden, bugünümüzden ve geleceğimizden çalmaktır” dedi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen Atılım Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Yapılı Çevre ve Yerel Yönetimler konulu konferansta Çankaya Belediyesi’nin uygulamalarını ve projelerini anlatan Taşdelen, kentlerin yaşayan birer organizma olduğunu dile getirdi.

Konferansa Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevgi Lökçe, TMOBB Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Mimarlık Fakültesinin diğer hocaları da katıldı.

Türkiye’de kentlerin halen fethedilme mantığı ile yönetildiğine dikkat çeken Taşdelen, “Biz hala kentleri fethediyoruz. Ganimetin bugünkü adı rant oldu. Bu mantık geçmişimizden, bugünümüzden ve geleceğimizden çalmaktır” dedi.

BELEDİYE MEVZUATI GRİ ALANLARA SAHİP

Çankaya Belediyesi’nin içinde yaşamaktan keyif alınacak bir kent yaratma ilkesiyle çalışmalarına yön verdiğini vurgulayan Taşdelen, ilçe belediyelerin en büyük çıkmazının Belediye Mevzuatı olduğuna dikkat çekti. Dünya başkentlerinde 150 yıldır değişmeyen yolların, sokakların olduğunu hatırlatan Taşdelen şunları söyledi: “Türkiye’de belediye mevzuatı çok sayıda gri alana sahip. Kent yönetiminde ciddi anlamda yetki karmaşası var. Bunun nedeni ise belediye yönetimlerinin siyasi yapı ile içli dışlı olmasıdır. Başa gelen her yönetim kendi siyasi iktidarını perçinlemek için hamleler yapıyor. Bu hamleler bir tarafı olumlu beslerken diğer tarafın elini kolunu bağlıyor. Belediyeleri siyasi yapıdan uzak tutmalıyız. Türkiye’de siyaset ne zaman samimi olursa, kamu gücünü kendi cebini doldurmak için kullanmazsa ileriye yönelebiliriz. Bunu kimden öğrendim diye soracak olursanız Atatürk ve İnönü’den öğrendim.”

ÇANKAYA’DA PROJE DEMOKRASİSİ İŞLİYOR

Çankaya Belediyesi’nin uygulamalarından da kısaca bahseden Taşdelen, çalışma anlayışlarının vatandaşlarla kurdukları diyalog sonucunda ortak akıl yoluyla yön bulduğunu belirterek, proje demokrasisini hayata geçirdiklerini söyledi. Taşdelen Çiğdem, Yaşamkent ve Yıldız’da yapılan parkların projelerinin bölge halkıyla kararlaştırıldığı örneklerini verdi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Taşdelen, Çankaya Belediyesi’nin uluslararası projelerine ilişkin bilgileri de öğrencilerle paylaştı.

Konferansın ardından Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevgi Lökçe, katılımlarından dolayı Taşdelen’e teşekkür plaketi verdi.

Back To Top