skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, kültürel, sosyal, ekonomik işbirliği için Makedonya’ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Makedonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ilija Isajloski’yi makamında ziyaret etti.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, beraberindeki milletvekilleri, gazeteciler ve işadamlarından oluşan heyetle Makedonya resmi ziyaretlerini sürdürüyor. Önceki gün Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Furkan Çako ve Üsküp Centar Belediye Başkanı Adrej Zhenrovski’yi ziyaret eden Başkan Taşdelen, Makedonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ilija Isajloski’yi makamında ziyaret etti.

CHP Milletvekilleri Engin Özkoç, Tuncay Özkan, Mehmet Göker ve Haluk Pekşen’in de katıldığı Makedonya ziyaretinde, Centar Belediyesi ile Balkan Türkleri Kültür Gecesi düzenleyerek soydaşlarıyla buluşan ve resmi ziyaretlerde bulunan Taşdelen, programın ikinci gününde Makedonya Dışişleri Bakan Yardımcısı’nı ziyaret etti. Makedon heyetine Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski’nin de eşlik ettiği ziyarette Taşdelen, Makedonya ile var olan ilişkilerin güçlendirilmesi adına yerel yönetimler olarak adımlar atılması gerektiğine dikkat çekerek, “Çalışmalarımızı kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda geliştirmek için buradayız” dedi.

ÜSKÜP’E ATATÜRK PARKI

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Bakan Yardımcısı Isajloski, “Her türlü işbirliğine hazırız” dedi. Çankaya Belediyesi’nin Makedonya’nın bağımsızlığının 25. Yılını kutlayacağı 8 Eylül’ de bir parkına “Makedonya Dostluk ve Kardeşlik Parkı” adını verecek olmasından büyük onur duyduğunu dile getiren bakan yardımcısı Isajloski, “Bu anlamlı jestinize karşılık Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yapılacak olan Atatürk Parkıyla yakından ilgileneceğimizi bilmenizi isterim. Kültür Bakanlığımız ile eşgüdümlü olarak bir çalışma yürüteceğiz” dedi.

MONDİ BABA’YA ZİYARET

Makedonya Atatürkçüler Derneği Başkanı Halil Abdullah’ı ziyaret eden Taşdelen ve CHP Milletvekilleri, dernek üyeleriyle bir araya geldi. Taşdelen ve beraberindeki heyet daha sonra Makadenyo Tatava bölgesinde bulunan Harabati Baba Tekkesini ziyaret ederek tüm dünyadaki 150 milyon Bektaşinin lideri olan Dede Baba Edmond Brahimaj (Mondi Baba) ile buluştu. Dergahta uzunca bir sohbet gerçekleştirilerek karşılıklı iyi dilek temennileri ile görüşme sonlandırıldı.

Back To Top