skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Taşdelen Makedonya’da Soydaşlarıyla Buluştu

ÜSKÜP’TE ÇANKAYA RÜZGARI

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen politikacı, iş adamı, gazeteci ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan heyet ile Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlanma düşüncesinin gerçekleştirdiği topraklarda soydaşlarıyla buluştu.

Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te Ankara Çankaya-Makedonya Centar Belediyelerinin ortaklaşa düzenlediği “Balkan Türkleri Kültür Gecesi” düzenlendi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, yerel yönetimlerle ilişkileri güçlendirme ve kültürel, sosyal, ekonomik işbirliği için Makedonya’da bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. Üsküp Centar Belediyesi’ne düzenlenen ve üst düzey ziyaretlerin gerçekleştirildiği programın ilk günü Balkan Türkleri Kültür Gecesi ile sonlandı.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen öncülüğünde gerçekleştirilen programa Türkiye’den CHP milletvekilleri Tuncay Özkan, Mehmet Göker, Haluk Pekşen, Engin Özkoç, iş adamları, gazeteciler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından kısa bir konuşma yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen “dost ülke” Makedonya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eskilere dayandığını ifade ederek, bu ilişkilerin gelecekte de devam etmesi gerektiğini söyledi. Taşdelen, “Buralar Mustafa Kemal Atatürk’ün yetiştiği topraklar, bu anlamda da Makedonya ile çok yakın birlikteliğimiz var. Bizler de Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğu Ankara’nın ilçesi Çankaya’dan sizlere selam getirdik. Gönül bağımızın olduğu bu toprakla her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

Balkan Türkleri Kültür Gecesi adı altında düzenlenen etkinlik, Çankaya Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Hoy-Tur’un performansıyla başladı. Türkiye’nin çeşitli yörelerinden oyunlarla konuklara güzel bir gece yaşatan Hoy-Tur’un performansını izleyiciler ayakta alkışladı. Devlet Sanatçısı, Tenor Şakir İlyasoğulları’nın da sahne aldığı gecede Balkan ezgilerinin usta ismi akordion üstadı Muammer Ketencoğlu, Balkan Yolculuğu Müzik grubu ile Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi.

GÜNDÜZ RESMİ ZİYARETLER

Yerel yönetimler arası bağların güçlendirilmesi, kültürel, sosyal ve ekonomik işbirliğine dönük adımlar atılması adına gerçekleştirilen programda, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Furkan Çako ve Üsküp Centar Belediye Başkanı Adrej Zhenrovski ziyaret edildi.

ÇANKAYA’DAN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR

Çankaya Belediyesi ile Kardeş Kent olmaktan onur duyduklarını dile getiren Zhenrovski, “Türkiye’nin en köklü, modern ve çağdaş belediyesi Çankaya’dan öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum. Tecrübelerinizden yararlanacağız” diye konuştu. Zhenrovski, iki belediye arası ortak bağların genel politikada da etkisini göstereceğini belirterek, “Mesai arkadaşlarım, şahsım ve Üsküp halkı adına ziyaretinizden duyduğum memnuniyeti dile getirmek isterim” dedi.

ÇANKAYA’DAN 25’inci YIL JESTİ

Centar Belediyesi’ni ziyaretinde, Makedonya’nın dost ve kardeş ülke olduğu vurgusuyla sözlerine başlayan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlandığı bu topraklarda olmak bizim için önemli. Kardeş Şehrimiz Centar Belediyesi ile ortaklaşa birçok projede buluşacağız. Makedonya halkının 8 Eylül tarihinde kutlayacağı 25’inci yıl Bağımsızlık Kutlamalarında biz de Çankaya Belediyesi olarak aynı tarihte kendi Meclisimizde alacağımız kararla bir parkımızın adına Makedonya Dostluk ve Kardeşlik Parkı adını vereceğiz” dedi.

Back To Top