skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Taşdelen’den Pembe Köşk’e Vefa Dokunuşu

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, İnönü Vakfı ve Müzesi olarak hizmet veren Pembe Köşk’ü ziyaret etti. Taşdelen, Belediye’nin düzenleme yaptığı Pembe Köşk bahçesinde, İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ile bir süre sohbet etti.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Çankaya’nın ve başkentin değil Türkiye’nin de en önemli ve tarihi değeri haiz binalarından olan, Kurtuluş Savaşı kahramanı ve ikinci cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün vefat edene kadar ailesiyle birlikte yaşadığı Pembe Köşk’ü ziyaret etti. Hâlihazırda İnönü Vakfı ve Müzesi olarak hizmet veren ve yılın belli günlerinde halk ziyaretine açık olan Pembe Köşk’te rahmetli İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker’le buluşan Taşdelen, Köşk bahçesinde ve yürüyüş yollarında Çankaya Belediyesi tarafından yapılan yenileme ve düzenleme çalışmalarını inceledi, bilgi aldı.

İsmet İnönü’nün, Ankara’nın iklimine uygun çiçek ve ağaçlarla bilhassa çamları yetiştirmek konusunda ilk denemeleri yaptığı Pembe Köşk’ün bahçesinde yenileme yapmanın kendileri için büyük bir mutluluk olduğunu ifade eden Taşdelen, İnönü Vakfı’na ellerinden gelen her türlü desteği vermekten gurur duyacaklarını kaydetti. Başkan Taşdelen’in ziyaretinden mutluluk duyduklarını söyleyen İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker de, “1983’de amatörce başladığımız vakıf yolculuğu ve müzede Türkiye’nin anılarını, tarihçesini ve hikâyesini anlatmaya çalıştık. Zaman geçtikçe ne kadar önemli ve doğru bir iş yaptığımızı anladık. Destek verdiğiniz için size ve Çankaya Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” dedi.

Back To Top