skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ve Öğretilmiş Rollerin Dönüştürülmesi (11.08.2017 Www.politikyol.com)

Ülkemiz sadece, diplomatik ve siyasi alanda değil sosyal alanda da çok büyük sorunlarla karşı karşıya. Hatta sosyal alanda bir çöküntü sürecinin içinde olduğumuzu ifade edebilirim. Sokakta taciz edilen kadınlar, istismara uğrayan çocuklar toplumsal bir felaketin içinde olduğumuzu göstermektedir. Bu ağır ve büyük sorundan kurtulmak için en büyük yatırımı eğitime yapmak zorundayız. Bu eğitim sadece okulda verilen eğitim değildir. Yaşamın her alanında medeni bilgiye sahip olmak, insani değer ve kazanımları savunmak ve çağın gerektirdiği gibi yaşama deneyiminden korkmamaktır.

Bugün sosyal demokrat yerel yönetimlerin başka bir yaşamın olabileceğini göstermeleri, pratikte ortaya koymaları gerekmektedir. Seküler, eşit, özgür bir yaşamı ancak sol ve özgürlükçü bir siyaset ortaya koyabilir. Biz de Cumhuriyetin ve sosyal demokrasinin kurucu ilçesi olan Çankaya’da farklı bir yaşamın olabileceğini herkese gösteriyor, örnek projeler yaşama geçiriyoruz.

Çankaya Belediyesi olarak toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çok önemli çalışmalar gerçekleştirmiş ve örnek olmuş bir belediyeyiz. Toplumsal yaşamda cinsiyet eşitliği sağlamadan başka bir dünya kurulamaz. Eşit ve özgür bir dünya ancak herkesin eşitlendiği durum ve koşulda mümkündür. Bu düşünceden hareketle özellikle kadınların karşılaştığı insan haklarına aykırı durumlarla mücadele ediyoruz. Bu konuda çok yol aldık.

Kadın Sığınmaevi (KSE) ve Kadın Danışma Merkezi (KDM) ile kadına yönelik şiddetle mücadele alanında kadınları yalnız bırakmıyoruz. Ankara Barosu Gelincik Merkezi işbirliğiyle şiddete maruz kalan kadınlara verilen hukuki danışmanlık hizmetini geliştirmek adına 8 Mart 2017 Dünya Kadınlar Gününde bir protokol imzaladık.

Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği ile kadının insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri konusunda işbirliği yapma kararı aldık ve çalışmaya başladık.

Cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı artırmak amacıyla ağırlıklı olarak erkek personelimize olmak üzere toplam 652 personelimize Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi ve toplamda 71 kadına da kadınların sosyal ve ekonomik hakların bilincine varılmasını amaçlayan Kadının İnsan Hakları Eğitimi verdik.

Belediyemiz ‘Türk Belediyelerinde Eşitlik Politikalarının Güçlendirilmesi Projesinde’ iştirakçi olarak yer almaktadır.

Bugün bu çalışmalarımızı bütünleyen bir protokolü imzalıyoruz. Bir baba olarak şuna inanıyorum. Evinizde nasıl yaşar, çocuklarınıza nasıl davranırsanız öyle bir yaşamı var edersiniz.

Öğretilen roller beraberinde eşitsizlik üretiyor. Anne ve babaya biçilen roller bugün yaşadığımız eşitsizliğin kaynağını oluşturmaktadır. Bu rolleri kutsamak, değiştirilemez kabul etmek erkek egemen sistemi ve onun şiddet döngüsünü üretmektedir. Bu döngüyü kırmak için Anne Çocuk Eğitim Vakfı ile “Baba Destek Eğitim Programı” protokolü imzaladık. Aile içinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını, demokratik davranışların gelişmesini ve şiddet içeren davranışları değiştirmesini bu protokolü yaşama geçiriyoruz. Eğitim programında babanın çocuk bakımındaki önemi ve sorumluluğu, çocuk gelişimi konusunda bilgi edinmesi ve çocuğun gelişim alanlarını desteklemek için uygun davranışlar göstermesi, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi, babanın çocuk ile birlikte zaman geçirmesi ve onunla karşılıklı yakın ilişki içinde olması, aile içi her türlü şiddetin önlenmesi, babanın çocuklarının okul süreçlerini takip etmeleri ve destek vermeleri, babanın uygulama sonucu edindikleri becerilerin bazılarını iş ve diğer toplumsal ilişkilerinde de kullanması gibi alt alanlarda çalışmalar yapılması öngörülmektedir.

AÇEV ile attığımız imza, eşitlik için atılmış imzadır. Bütün çabamız mutlu, sağlıklı, huzurlu bir yaşama kavuşmaktır. Biz eşitsizliğe kaynaklık eden öğretilmiş rolleri dönüştürmeye, demokratikleştirmeye, eşit bir konuma getirmeye kararlıyız.

Alper Taşdelen

Çankaya Belediye Başkanı

Back To Top