skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi, İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) ev sahipliğinde düzenlenen Act* Human İnsani Gelişme Zirvesi’nde İnsani Gelişme Vakfı’nca yapılan araştırmada “İnsani Gelişme ve Yaşam” alanında Türkiye birincisi oldu.

İGE-İ olarak adlandırılan İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler araştırması, Türkiye’de 30 büyükşehir il sınırı içinde yer alan en yüksek nüfusa sahip 150 ilçeyi kapsadı. İlçe düzeyinde sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlere yönelik bileşenlerden oluşan İGE-İ, yönetişim, sosyal kapsama, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, çevre ve ulaşım başlıkları altında toplam 50 göstergeyi içerdi. Göstergeler arasında istatistiki verilerin dışında, belediyelerin faaliyet raporları, kurumsal internet siteleri, sosyal ağ paylaşımları ve “gizli müşteri” yöntemi ile elde edilen veriler de kullanıldı. Bütün bu değerlendirmelerin sonucunda Çankaya Belediyesi Türkiye’nin birincisi oldu.

Konuya İlişkin Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen şu değerlendirmeyi yaptı:

Halkımıza söz vermiştik. Her alanda öncü ve örnek olacağız diye. Bu ödül bu sözümüzü tuttuğumuzun göstergesidir. Belediyeciliğin sosyal demokratların, cumhuriyetçilerin işi olduğunu bir kez daha kanıtladık. Atatürk’ün ilçesinde ona yaraşır bir belediyecilik yaptığımız için ve böylesi bir ödülü aldığımız için gururluyuz. Elbette birinci olmak onur verici. Ancak bir üzüntümü de dile getirmek isterim. Bu araştırma bir kez daha ortaya koymuştur ki ilçelerimiz arasında büyük bir fark var. Diyarbakır’ın Ergani, Van’ın Erciş, Şanlıurfa’nın Viranşehir, Gaziantep’in Nizip, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçeleri ile aramızda bu denli bir fark olmamalıydı. Ülkemizinnin birlik ve beraberliği için bu sosyal farkların hızla kapanması gerekir.

Ben bu ödülü Çankaya halkı adına aldım. Biz onlar için gece gündüz demeden çalışıyoruz ve insana yatırım yapıyoruz. Herkese eşit hizmet sunuyoruz ve her kesimi kucaklayan bir anlayışla çalışıyoruz. Attığımız her adımda insanımızı önceledik. 7’den 70’e herkes yararlanabilsin diye sosyal ve kültürel alanlarımızı, spor ve park alanlarımızı çoğalttık. Okulöncesi eğitimle, etüt hizmetleriyle, kitap projeleriyle, yaz okulları ve bilim şenlikleriyle çocukların belediyesi olduk. Kadınlarımıza, gençlerimize, yaşlılarımıza, hastalarımıza, engellilerimize kolaylık sağlayan çalışmalar yaparak sosyal belediyeciliğin örneklerini hayata geçirdik.

Sağlık, eğitim, ekonomik durum, sosyal yaşam, sosyal kapsama, yönetişim, çevre ve ulaşım kategorilerinden oluşan değerlendirmede 150 belediye arasından zirveye çıkmamızı sağlayan farklı alanlarda çok ciddi çalışmalarımız var. Hoş Geldin Bebek, Aile ve Çocuk Psikolojik Danışmanlığı, Evde Sağlık ve Evde Temizlik Hizmetleri gibi ücretsiz sağlık hizmetleri veriyoruz. Ramazan ayında iftar çadırları, Muharrem ayında aşure dağıtımı, ÇAYED Yarım Elma aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine yardım gibi hizmetleri de bulunuyoruz. Üniversite gençlerine maddi destek sağlayan Çankaya’nın Filizleri de ödül getiren projeler arasında yer alıyor.

Kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlara 441 küçükbaş hayvan dağıtımı yaparak hayvancılık desteği verdik. Kent Tarım Hobi Evi ile Çankayalıların kent ortasında toprakla buluşmasına imkan tanıdık.

Parklarda ücretsiz internet, park ve yeşil alan miktarının artırılması, biyolojik göletler, spor alanları, Çankaya Evleri, Baharevleri, kreşler, Hoş Geldiniz Masası, Çözüm Merkezi, kültür-sanat merkezleri, okul sağlık ocağı gibi resmi kurumlarda tadilat, taksi durakları ve muhtarlık binaları yapımı gibi çok farklı alanlarda belediyecilik tarihinin en büyük yatırım programını yaşama geçirdik.

Katılımcılık ve çoğulculuk anlayışı ile proje ve hizmetlerini üretirken mahalle sakinlerine danışan bir belediye yarattık. İlk defa mahallelerde referandum yaptık. Çocukların eğitimine ve okuma alışkanlığı kazanmasına 350 bin adet Çankaya Çocuk Kitapları Serisinden dağıttık.

1650 çocuğa kreş ve etüt hizmeti, 79 bin kişiye ücretsiz sağlık, 22 Çankaya Evi’nde 13 bin kişiye kurs hizmeti sunduk. Son üç ayda 27 temel attık ve açılış gerçekleştirdik. Yarım milyon ton asfalt döktük. 43 bin sokak hayvanını tedavi ettik. 150 yurttaşımızı kültür ve sanatla buluşturduk. 158 okul ve 87 ibadethanenin tadilatını yaptık. 33 yeni park açtık ve 104 parkımızı yeniledik. Yani KALP KIRMADIK REKOR KIRDIK…

Biz yaşanabilir bir Çankaya için çok çalıştık, bundan sonrada akılla, tutkuyla ve aşkla çalışmaya devam edeceğiz.

Back To Top