skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi, Türk Psikologlar Derneği işbirliği ile personeline destek veriyor.

Vatandaşlarla yüz yüze çalışan ve onların yaşadıkları acıları paylaşan çalışanların travmatik olaylardan etkilenmemesi için önlemler alan Çankaya Belediyesi, Türk Psikologlar Derneği işbirliği ile bir seminer gerçekleştirdi.

Çankaya Belediyesi Cenaze Hizmetleri Servisinin tüm birimlerinde çalışanlarla gerçekleştirilen seminerde Psikolog Ercan Başal, cenaze hizmetinde görev yapan personelle birebir görüşerek yaşadıklarını dinledi.

Psikolog Başal, “Travmalara doğrudan maruz kalan değil de belediyelerde hizmet verme nedeniyle tanık olduklarından etkilenen çalışanların olduğunu biliyoruz. Cenaze hizmetleri, kadın sığınma evleri, evde sağlık ve temizlik hizmetleri veren personeller günlük çalışma yaşamlarında çok beklenmedik sarsıcı vakalarla karşılaşıp bundan etkilenebiliyorlar“ dedi. Vatandaşlara her konuda yardımcı olan personelin her gün 8-10 ailenin acısına tanıklık ettiğini belirten Başal, bu yaşananların travmaya dönüşmemesinin imkansız olduğunu söyledi.

ACILARIN ÜZERİNE DÜZENLİ YAŞAMLA GİDİLMELİ

“İlk grup çalışmasında genel hatlarıyla yaşanan travmaları tespit edip bu etkiden kurtulmanın yolları üzerine bilgilendirme yapacağız. Daha fazla etkilenen arkadaşlarımıza da daha sonra birebir terapi yoluna gideceğiz” şeklinde konuşan Başal, bu etkiden kurtulmanın yolunun içe kapanmak yerine günlük yaşamın düzenli hale getirilmesi ve yeni rutin ve hobiler bulunarak yaşama dört elle sarılmanın gerekliliğinden söz etti.

Back To Top