skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Vecihi Hürkuş Parkı Açıldı

UÇAKLAR VECİHİ HÜRKUŞ’TAN HAVALANDI

Uçak tutkunlarının yeni adresi Vecihi Hürkuş Hobi Havacılık Parkı…

Cumhuriyet tarihinin ilk yerli uçağını üreten Vecihi Hürkuş’un adı Çankaya’da yaşayacak…

Türkiye’nin ilk uçak tasarım ve üreticisi Vecihi Hürkuş adına Çankaya Belediyesi tarafından yapılan park, büyük bir coşkuyla açıldı. Model uçak tutkunlarına hizmet verecek park ile Çankaya semaları model uçaklarla buluşacak.

Alper Taşdelen, “Cumhuriyetin felsefesini almış, kendi kendine yeten bir ülke için canla başla ve cesaretle çalışan bir Cumhuriyet insanına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Ankara’daki model uçak tutkunlarının yeni adresi olacak olan Vecihi Hürkuş Hobi Havacılık Parkı’nın geniş katılımlı açılış töreninde gözler gökyüzünden ayrılmadı.

Parkın açılışına Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in yanı sıra CHP Ankara Milletvekili Grup Başkanvekili Levent Gök, Hava Kuvvetlerinden Hava Tuğgeneral Atilla Yurttaş, CHP PM Üyesi Ali Öztunç, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, Türk Hava Kurumu Genel Sekreteri Salim Kaya, Türk Hava Kurumu Çankaya Şube Başkanı Ruhi Bedir, Tayyareci Vecihi Hürkuş Derneği Başkanı Bahadır Gürer, Ankara Model Uçak Kulübü Başkanı İsmail Yücel, Çankaya Belediyesi Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sözlerine “Bugün burada sadece bir park açmıyoruz” diye başlayan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Cumhuriyetin felsefesini almış, kendi kendine yeten bir ülke için canla başla ve cesaretle çalışan bir Cumhuriyet insanına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. Vecihi Hürkuş’un, hem Kurtuluş Savaşı’nın hem de bu ülkenin yeniden kuruluşu için verilen savaşın kahramanlarından olduğunu hatırlatan Taşdelen sözlerini şöyle sürdürdü: “Savaşlarda ülkesi için mücadele eden ve ülkesinin savaşlarda çaresiz kalmaması için halkını eğiten bir direnişçinin portresini tekrar halkımızın ve ülkemizin gündemine getiriyoruz. Atatürk’ün en büyük ideali kendi kendine yeten bir ülke inşa etmekti. Çünkü böyle bir ülke ancak bağımsız ve özgür kalabilir. Bugün yaşadığımız sorunlar Atatürk’ün devrimci dehasının ne kadar önemli ve gerçekçi olduğunu ortaya koymaktadır. İşte Vecihi Hürkuş, bu ülkenin kendi uçağını yapmasının gereğine inanmış ve bunu en zorlu koşullarda başarmış biridir.”

Bir belediye başkanının görevinin ülkesinin geçmişine sahip çıkmak ve onun izinde geleceği kurmak olduğunu vurgulayan Taşdelen, Çankaya Belediye Başkanı olarak Atatürk’ün izinde, Cumhuriyetin bütün değerlerine ve kurumlarına sahip çıkacağı sözünü verdi. Ankara Model Uçak Kulübü Başkanı İsmail Yücel ve Türk Hava Kurumu Genel Sekreteri Salim Kaya Başkan Taşdelen’e teşekkür plaketi sundu. Tayyareci Vecihi Hürkuş Derneği Başkanı Bahadır Gürer yaptığı konuşmada parkın adının Vecihi Hürkuş olmasının kendilerini mutlu ettiğini dile getirerek, “tarihimizin kahramanlarından birinin adını yaşattığınız için çok teşekkür ediyorum” dedi. Parkın açılışının ardından Ankara Model Uçak Kulübü ve Türk Hava Kurumu’ndan model uçak tutkunları muhteşem bir gösteri sundu. Vecihi Hürkuş Parkı’nın semalarında model uçaklar ardı ardına havalandı. Gösteriyi, Alper Taşdelen oğlu Aras Taşdelen ile birlikte izledi.

TEMA PARKLARA BİR YENİSİ DAHA

Çankaya Belediyesi tarafından hizmete açılan Vecihi Hürkuş Hobi Havacılık Parkı Başkentte yeni bir tema parkı olarak hizmet verecek. 7 bin metrekare alana kurulu park içinde 100×10 metre genişliğinde asfalt uçak pisti, apron alanı, güvenlik amaçlı kafes tel çit içerisinde bulunan tribün ve şarj destek üniteleri bulunuyor. Ayrıca model uçak kullanıcıları için tamirat masaları ile eğitim ve etkinlik konteyneri gibi birimlerde yer alıyor.

ATIKLARDAN MİNİK UÇAK YAPTILAR

Vecihi Hürkuş Hobi Havacılık Parkı’nın açılışına gelen Çankaya Evleri’nin minik kursiyerleri de atıklardan uçak yaparak alanda keyifli vakit geçirdiler. Çocuklara hem çevre bilincinin hem de havacılık tutkusunun aşılandığı ortamda Çankaya Belediyesi eğitimcileri miniklere yardımcı oldu.

Back To Top