skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Yılmaz Güney’in 80. Yaşı, adını taşıyan Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde, “Sürgün Türküleri Yılmaz Güney” adlı anlamlı bir film gösterimi ile kutlandı.

Çankaya Belediyesi, sanatseverleri “Sürgün Türküleri Yılmaz Güney” film gösterimi ile buluşturdu. Güney’in 80. yaşında düzenlenen etkinliğin Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde olması ise ayrı bir anlam taşıdı.

SÜRGÜNÜN İZİ BELGESEL TADINDA

Büyük oyuncu, yönetmen, senarist ve yazar Yılmaz Güney’in, 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra hapisten kaçarak Fransa’ya gidişini belgesel tadında anlatan film, Güney’in orada geçirdiği son yıllarını, “Duvar” filminin çekim sürecini ve dönemin diğer sürgün insanlarını izleyiciyle buluşturdu. Ünlü oyuncu Barış Atay’ın Yılmaz Güney’i canlandırdığı belgesel, yaklaşık 75 dakika boyunca sürgünün izini sürdü. Döneme ve Yılmaz Güney’in yaşamına tanık olan insanların anlatımı da izleyiciye aktarıldı.

TAŞDELEN’E TEŞEKKÜR

Yönetmenliğini İlker Savaşkurt’un, yapımcılığını ise Abbas Nokhasteh’in yaptığı filmin sonunda izleyicilerle film ekibi arasında küçük bir söyleşi düzenlendi. Yönetmen İlker Savaşkurt, “Yılmaz Güney ruhunu yaşattıkları ve böyle bir organizasyona imza attıkları için Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e çok çok teşekkür ediyoruz” dedi. Yılmaz Güney dostları, filmin yönetmenine; filmin yapım aşaması ve Güney’le ilgili sorularını da yöneltti.

Back To Top