skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara
Yılmaz Güney Sahnesi’nin Temeli Atıldı

“ÇİRKİN KRAL” YENİLENEN HALİYLE SANATLA BULUŞACAK

Aydınların, sanatçıların, bilim insanlarının adını yaşatma sorumluluğu ve duyarlılığıyla hizmetlerine devam Çankaya Belediyesi, Türk Sinemasının Çirkin Kralı Yılmaz Güney’in adını taşıyan sahnesini yeniliyor. Çankaya Belediyesi, büyük ustanın adına yakışır yeni bir sahne inşa etmek için temel atma töreni gerçekleştirdi.

Taşdelen: “Yılmaz Güney’in umudunu bugün yeniden açıyoruz. O ‘Umut’ demişti, ‘Yol’ demişti, ‘Sürü’ demişti; bizim de yolumuz hep umuda çıkacak” dedi.

Türk sinemasının “Çirkin Kral”ının adını taşıyan, 25 yıldır Ankaralılara hizmet eden Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nin temeli, törenle atıldı.

Temel atma töreninde Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e, CHP PM Üyesi Hakkı Süha Okay, CHP Ankara Milletvekilleri Şenal Sarıhan, Nihat Yeşil, Ali Haydar Hakverdi, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş eşlik etti.

Bin Çocuk Korosu eğitmenleri tarafından seslendirilen Yılmaz Güney’in hafızalara kazınan “Arkadaş” şarkısıyla başlayan temel atma töreninde, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen kısa bir konuşma yaptı. Taşdelen, “Yılmaz Güney’in umudunu bugün yeniden açıyoruz. O ‘Umut’ demişti, ‘Yol’ demişti, ‘Sürü’ demişti; bizim de yolumuz hep umuda çıkacak” dedi.

SAHİPLENMENİN İLK ADRESİ ÇANKAYA

Taşdelen şöyle devam etti: “Sinemanın Çirkin Kral’ı Yılmaz Güney’in adını taşıyan sahnemiz 25 yılda çok yoruldu, yıprandı. İsminin de anlamı nedeniyle bizim yenilememiz gereken sahnemizdi. Çankaya’yı yeniliyoruz, bu yenileme de bunun örneğidir. Yılmaz Güney hayatı boyunca ezilenin yoksulun yanında oldu ve bunun da acı kaderini çekti, hayatını yurt dışında noktaladı, tıpkı Nazım Hikmet gibi ama bu toplum, aydınlarına, sanatçılarına, bilim insanlarına her zaman sahip çıktı, çıkmaya da devam edecek. İşte tam bu noktada o sahiplenmenin ilk adresi Çankaya’dır, Çankaya Belediyesidir biz de bu prensipte yolumuza devam edeceğiz. Aydınlık yarınlar için karanlığa karşı bedel ödeyenlerin, halkının yanında olanların isimlerini yaşatmaya devam edeceğiz.”

“BU ÜLKEYE BORÇLUYUZ”

Çankaya Belediyesi için 2016 yılının yatırım yılı olacağını vurgulayan Taşdelen, bütün yatırımların toplam tutarının belediye tarihinde en büyük yatırım programı olduğunun altını çizdi. Taşdelen, bir yıl içerisinde 2 yeni kültür merkezinin temelini atacağız. 3 yüzme havuzu, 6 kreş, 6 Çankaya Evi, 26 park ve buz pateni pisti yapılacağı bilgisini paylaştı. “Bizde proje bitmiyor” diyen Taşdelen, “Çünkü bizler bu ülkeye borçluyuz. Bu ülkede karanlığa, gericiliğe karşı Atatürk’ün yolunda olan bizler, aydınlar, devrimciler, sosyal demokratlar sorumluyuz, sorumluluğun yolu da hizmet etmektir. Çankaya’nın bir diğer sorumluluğu da Çankaya Mustafa Kemal’in ilçesidir” diye konuştu.

Kısa bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko da “Aydınlık Türkiye için onurlu geçmişe sahip aydınlarımıza, sanatçılarımıza sahip çıkan Çankaya Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

15 EKİM’DE AÇILACAK

Taşdelen, seyirci kapasitesi 260’tan 300’e çıkarılacak, modern bir fuaye alanı ve kafeteryasıyla büyük usta Yılmaz Güney’e yakışır bir hale getirilecek sahnenin açılışı için de tarih verdi. Taşdelen, Yılmaz Güney Sahnesi’nin 15 Ekim’de seyirciyle buluşacağını müjdeledi.

Back To Top