skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB), T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı ile Çankaya Belediyesince ortaklaşa düzenlenen “Ustalarla Film Söyleşileri” dizisinin konuğu yönetmen Yüksel Aksu oldu.

Dondurmam Gaymak, Entelköy Efeköy’e Karşı ve İftarlık Gazoz filmleriyle Türk sinemasının son dönemdeki farklılık yaratan öncü isimlerinden Yüksel Aksu sinemaya bakışını sinema severlerle paylaştı.

Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi, usta yönetmen Yüksel Aksu ve sinema severleri buluşturdu. “Ustalarla Film Söyleşileri” etkinliğinde, Aksu’nun son uzun metrajlı filmi olan İftarlık Gazoz filminin gösterimi yapıldı. Gazoz satan birinin yanına çırak olarak başlayan bir çocuğun Ramazan orucu ile başlayıp üniversite yıllarında hapishane de ölüm orucuyla sonlanan hayatını bir Ege sahil kasabasının sosyal hayatı ve dönemin politik atmosferi ile harmanlayan film izleyicilerden tam not aldı.

FESTİVAL SİNEMASI DEĞİL SİNEMA FESTİVALİ

Gösterimin ardından Yüksel Aksu, sinema severlerle sohbet etti. Yaptığı sinemayı kalabalıkların öne çıktığı biraz festival özellikli, biraz yerel kültür yanı olan folklorik özellikli ve biraz da politik olarak tanımlayan Aksu, festival filmlerinin sadece sanatsal olarak değerlendirilmesini doğru bulmadığını söyledi. Aksu, “Bir yanda festival ya da sanat filmi denilen filmler bir yanda da gişe amaçlı eğlencelik filmler var. Benim filmlerim bu ikisinin de dışında yer alıyor diyebilirim. Ben festival sinemasının değil sinemanın festivalinin peşindeyim” diye konuştu.

Back To Top