skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

KIZILAY’DA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Çankaya Belediyesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa başlattığı Kızılay değişim projesi kapsamında yürütülen Yüksel Caddesi, Konur ve Karanfil Sokakları içine alan Yüksel Yaya Bölgesi çalışmalarında sona gelindi.

Yaya bölgesinde süren çalışmalarda, Karanfil ve Konur Sokaklara 36 yeni ağaç ve 3 bin adet çalı dikiminin yanı sıra dinlenme amaçlı 45 bank yerleştiriliyor.

Çankaya Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin 25 yıl sonra birlikte hareket ederek yenilediği Sakarya, Selanik ve Tuna Caddelerinden sonra başlanan Yüksel Caddesi, Konur ve Karanfil Sokaklarda yürütülen çalışmalarda sona gelindi. Yüksel Yaya Bölgesi olarak bilinen alanda kapsamlı çalışmalar yapan iki belediye bölgeye bambaşka bir görünüm kazandırdı.

Yüksel Caddesi metro çıkışı tarafında yapılan büyük süs havuzunun yanı sıra bölgede ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışması yapan Çankaya ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri, Yüksel Caddesindeki İnsan Hakları Anıtı çevresini ve kaidesini de yeniliyor. Yaya bölgesinde süren çalışmalarda, Karanfil ve Konur Sokaklara 36 yeni ağaç ve 3 bin adet çalı dikiminin yanı sıra dinlenme amaçlı 45 bank da Başkentlilerin hizmetine sunulmuş olacak.

SOKAKLAR AYDINLATILDI

Ankara’nın merkezi Kızılay bölgesini yeniden cazibe merkezi haline getirmek için kolları sıvayan iki belediye ilk etapta Sakarya, Selanik ve Tuna Caddelerini yeniledi. Altyapı çalışmalarından zemin düzenlemesine aydınlatma tesisatlarından yeraltı çöp konteynırlarına kadar birçok alanda çalışmalarını aralıksız sürdüren Çankaya Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, gece-gündüz Yüksel Caddesi ile Konur ve Karanfil Sokağın renkli desenli asfalt serimi ve bazalt taş döşeme çalışmalarını tamamladı. Yenileme çalışmaları kapsamında Konur Sokak’a her biri 5 tonluk 3 adet yeraltı çöp konteynırı yerleştirildi.  Bölgede Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. de aydınlatma tesisatını yenilemenin yanı sıra yeni aydınlatma direkleri de döşedi.

Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Yüksel Caddesi’ne yerleştirdiği matematik, fizik ve kimya formüllerini içeren taşlar vatandaşların beğenisini kazandı. Öğrencilere sayısal dersleri sevdirmeyi ve görsel olarak da akıllarda kalmasını amaçlayan çalışmada çift sayıların toplamı, trigonometri ve çok sayıda derse ait formüller yer alıyor.

KIZILAY YENİDEN İLGİ ODAĞI OLACAK

Yılladır ihmal edilen ve gün geçtikçe sokaklarında yürünemez hale gelen Kızılay’ı, Büyükşehir Belediyesi ile el ele omuz omuza yeniden canlandırmaya başladıklarını ve bu ortak çalışmanın vatandaştan olumlu yansımaları olduğunu belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Çankaya Belediyesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi 25 yıl sonra ilk defa ortak hareket ediyor. Başkentin merkezinin yenilenmesi hem esnaf hem de vatandaşlar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.  Vatandaşlarımıza ferah, yaşanabilir alanlar yaratmak için gecemizi gündüzümüze katıp çalışıyoruz. Çalışmalar tamamlandığında Kızılay yeniden cazibe merkezi olacak” diye konuştu.

Back To Top