skip to Main Content
(312) 458 89 00 alpertasdelen@cankaya.bel.tr Ziya Gökalp Cad. No: 11 Kızılay/Ankara

Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı “Yusuf Franko’ nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri” sergisi başkentlilerden büyük ilgi gördü. Sergiyi bir ayda 4 bin Ankaralı ziyaret etti.

Avrupa Kültürel Miras Yılı 2018 kapsamında düzenlenen ve Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı “Yusuf Franko’ nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri” sergisi başkentlilerden büyük ilgi gördü. Sergiyi bir ayda 4 bin Ankaralı ziyaret etti.

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) Ömer Koç Koleksiyonu’ndan oluşan “Yusuf Franko’ nun İnsanları: Bir Osmanlı Bürokratının Karikatürleri” sergisi, 19. Yüzyıl sonu Osmanlı bürokratı, Hariciye Nazırı, Mutasarrıf, cemiyet adamı ve aynı zamanda oyunbaz bir karikatürist olan Yusuf Franko Kusa ait karikatür albümünü içeriyor. Sergide dönemin yüksek cemiyet mensupları, Osmanlı paşaları, Levantenler, sanatçılar ve diplomatların hiciv yüklü portreleri ziyaretçiler ile buluştu.

Serginin küratörlüğünü Bahattin Öztuncay, galeri küratörlüğünü Ebru Esra Satıcı, tasarım Yeşim Demir Pröhl, sergi metinleri ve danışmanlık ise Mehmet Kentel tarafından yapıldı. İlk bir ayda 4 bin kişinin gezdiği sergi 25 Ocak tarihine kadar Zülfü Livaneli Kültür Merkezinde ziyaretçilere açık olacak.

Back To Top